Kapinių paminklai – tai smulkiosios architektūros rūšis, o pati seniausia šios rūšies paminklų forma Lietuvoje buvo „krikštas“. Šie paminklai buvo daromi iš medžio puošti kiauro pjūvio raštais, dažomi pasirinkta spalva. Keista, tačiau paminklai moterims bei vyrams skyrėsi tuo, jog paminklai vyrams buvo daromi iš ąžuolo, beržo, uosio arba klevo, o moterims – drebulės, eglės, liepos, pušies. Šie paminklai buvo statomi mirusiojo kojūgalyje, o simbolizavo gyvenimo kelią, kuriuo dvasia keliauja amžinybėm. Tokie paminklai Rokiškyje bei jo apylinkėse vis dar aptinkami senesnėse kapavietėse.
Paminklai Lietuvoje pirmą kartą paminėti jau šešioliktame amžiuje, o „krikštai“ buvo labiausiai paplitę Mažojoje Lietuvoje, Nemuno žemupyje ar Kuršių Nerijoje, juos statydavo prūsai bei protestantai. Šiuolaikiškesni paminklai Lietuvoje (bei Rokiškyje) randami nuo devyniolikto amžiaus antro dešimtmečio. Šie buvo statomi iš plytų su skardos ar akmens paminklinėmis lentomis, vėliau paminklų gamybai pradėtas naudoti smiltainis, poliruoti akmenys (dažniausiai juodi), taip pat imta kalti atvaizdus ar montuoti mirusiųjų nuotraukas.
Paminklai Rokiškyje: kaip tinkamai išsirinkti?
- Tinkamas akmens dydis – atsižvelkite į kapavietės plotą, nesirinkite pernelyg didelio paminklo, jei jį statote tik vienam asmeniui. Šeimyniniai paminklai (Rokiškyje taip pat) būna didesni, nes skirti keliems mirusiesiams. Taip pat labai populiarūs dviejų dalių paminklai. Akmens dydis bei forma yra labai individualūs, bet jis nuo seno naudojamas kapavietėse, todėl būtina gerai apsvarstyti jo individualią formą.
- Kokybiškos medžiagos – kaip jau minėjome, paminklai dažniausiai gaminami iš granito ar marmuro. Renkantis juos bene svarbiausias dalykas – atkreipti dėmesį į kilmės šalį. Švediški, suomiški, norvegiški, lietuviški ar net rusiški paminklai yra gerokai kokybiškesni nei kiniški, nors pradžioje šie labiau vilioja akį savo blizgumu ir gražia forma. Tačiau po kelerių metų kiniški paminklai ima blukti nuo saulės, rūdyti jie iš tiesų nėra ilgaamžiški, tačiau pigesni.
- Atkreipkite dėmesį į paminklo spalvą – dažniausiai klientai renkasi neutralias (tamsesnes, pilkšvas ar juodą). Spalvos turi būti subtilios, neiššaukiančios, simbolizuojančios solidumą bei pagarbą mirusiajam, gedulą, o iššaukiančios, ryškios spalvos atrodo pigiai ir nepagarbiai.
- Nepagailėkite laiko detalesnei paminklo apžiūrai – įsitikinkite, kad paviršius lygus, gerai nupoliruotas, nėra spalvos pakitimų, defektų, broko.
UAB „Arūno Gavėnavičiaus įmonėje“ teikia šias paslaugas:
- Paminklų bei antkapių įrengimas;
- Kapaviečių tvarkymo, projektavimo darbai;
- Akmens skaldos, smėlio, žemės užpylimas;
- Paminklai Rokiškyje taip pat rūpinasi raidžių parinkimu, kalimu, o jeigu jos pagamintos iš metalo – klijavimu.
Taigi, mūsų įmonė siūlo platų paminklų pasirinkimą – išsirinkite tokį, kuris atitinka visus jūsų kriterijus ir poreikius, taip pat nepagailėkite investicijų, nes maža kaina dažniausiai nieko gero nežada – paminklai po kelerių metų atrodo nekaip ir juos tenka atnaujinti ar net keisti dėl atsiradusių trūkumų ir defektų. Paminklai mirusiesiems – tai jūsų išreikšta pagarba, meile ir solidarumas.
Parašykite mums